Prelegenci


Piotr Augustyniak
Filozof i pisarz. Profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autor licznych książek, m.in. bestsellerowego "Jezusa Niechrystusa" (2021), szeroko komentowanego eseju „Wyspiański. Burzenie polskiego kościoła” (2019) oraz pionierskich prac w obszarze polskiej humanistyki „Trans. Filozofia Cezarego Wodzińskiego” (2017) i „Istnienie jest Bogiem, ja jest grzechem” (2013). Członek redakcji „Przeglądu Politycznego” i zespołu redakcyjnego „Liberte!”. Publikował również w „Gazecie Wyborczej”, „Znaku”, „Respublice”, „Kronosie”. W latach 2011-2012 stypendysta Republiki Austriackiej na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Wiedeńskiego. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim prowadzi cykle spotkań teatralno-filozoficznych dotyczących najważniejszych problemów współczesności. Mieszka w Krakowie na Starym Podgórzu.

Małgorzata Biczyńska. 
Członek Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS, magister psychologii klinicznej. członek redakcji trzeciego, ósmego i dziewiątego numeru czasopisma "Psychoanaliza", redaktor numeru specjalnego zatytułowanego „Oni poruszyli nasze pragnienie” oraz numeru dziesiątego. Pracuje w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej dzielnicy Bielany w Warszawie. 

Marek Chlanda  
Rysownik, malarz, rzeźbiarz, performer. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi (1985, 2019), Fyns Kunstmuseum w Odense (1987), Budapest Galeria w Budapeszcie (1990), Tel Awiv Museum of Art w Tel Awivie (1993), galerii Zachęta w Warszawie (1995), Muzeum Narodowym w Poznaniu (2009), w MOCAK-u w Krakowie (2012), w Cricotece w Krakowie (2020/2021) oraz wielokrotnie w galerii Foksal w Warszawie,galerii Starmach w Krakowie i galerii Muzalewska w Poznaniu. Jego prace były częścią wielu wystaw zbiorowych, m.in. Paris Biennale (1980,1982), Sydney Biennale (1986), „Miejsca Rzeźby – Joseph Beuys, Royden Rabinowitch, Marek Chlanda” w Muzeum A.S.P. w Warszawie (1988), Polnische Avantgarde 1940-1990” w Stattliche Kunsthalle w Berlinie (1990),”Muzeum Sztuki w Lodzi,Collection-Documentation Actualite 1931-1992” w Musee dart Contemporain de Lyon, E.L.A.C w Lyonie, „Gdzie jest brat twój, Abel ?” w galerii Zachęta w Warszawie (1995), 21 Biennal Internacional de Arte w Sao Paulo (1995),In Between: Art. From Poland 1945-2000” w Chicago Cultural Center (2001), State of Life. Polish Contemporary Art. Within a Global Circumstancies”, National Art Museum of China NAMOG, Pekin (2015).

Serge Dziomba 
Psychoanalityk z tytułem Analyste Praticien (AP), posiada Państwowy Dyplom specjalisty kuratora, ukończył Wydział Psychoanalizy na Uniwersytecie Paris VIII, posiada tytuł magistra psychologii klinicznej i psychopatologii uzyskany na uniwersytecie Rennes II, członek Association Mondiale de Psychanalyse (AMP), École de Cause Freudienne (Szkoły Sprawy Freudowskiej), New Lacanian School, Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS. Publikował w czasopismach psychoanalitycznych artykuły o klinice psychoanalitycznej, o superwizji zespołów w zakresie tematyki społecznej i medyczno-psychologicznej, a także refleksje na temat psychoanalizy i polityki. Członek stowarzyszenia Association de la Cause Freudienne we Francji i Normandii, gdzie jest animatorem i kierownikiem Seminarium Wewnętrznego. Praktykuje jako psychoanalityk w Hawrze. Regularnie uczestniczy w działalności Koła Krakowskiego NLS gdzie prowadzi wiele seminariów.

Mirosław Giza
Mirosław Giza jest dyplomowanym psychoanalitykiem jungowskim oraz superwizorem IAAP, a także certyfikowanym psychoterapeutą SNP PTP. Przez ponad 25 lat pracował w ośrodkach psychiatrycznych NFZ prowadząc kwalifikowaną psychoterapię grupową i indywidualną. Aktualnie od ponad 5 lat pracuje na pełnym etacie w gabinecie prywatnym w Katowicach prowadząc głównie długoterminowe procesy terapeutyczne pacjentów z szerokim spektrum zaburzeń osobowości i nerwicowych. Swoje doświadczenie zawodowe prezentuje na międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach psychoterapeutycznych, a także publikując w artykułach klinicznych. Prowadzi również szkolenia terapeutyczne w Stowarzyszeniu Analityków Jungowskim oraz w Polskim Towarzystwie Psychologii Analitycznej.

Małgorzata Gorzula 
Organizator kształcenia integracyjnego, Ośrodka Wczesnej Pomocy Psychologicznej (konferencja "Integracja po krakowsku"); formacja w orientacji kleinowskiej (staż w dziecięcym szpitalu psychiatrycznym w Breście, analiza własna, prezentacja pracy w Tuluzie i Florencji; organizacja Kongresu Obserwacji niemowlęcia według metody Esther Bick w Krakowie; od 2001 r. członkini Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS, a od 2010 r. Szkoły NLS; w  2011 r. zorganizowanie konferencji z cyklu Psychoanaliza-Psychterapia o dziecku; przetłumaczenie i wydanie książki P. Lacadee pt."Nieporozumienie wokół dziecka, " uwieńczonej 2020 organizacji konferencji. 

Michał Gusin
Filozof, historyk idei i osobliwości, tłumacz, pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Publikował m. in. w „Kronosie”, „Praktyce Teoretycznej” i „Via Communicandi”. Autor monografii: Symptomy psychoanalizy. Jacques Lacan: od filozofii do antyfilozofii, Universitas 2018 oraz Logos Ergon. Między schizofrenią a hermeneutyką, Universitas 2021; tłumacz prac G. Deleuze’a, J.-L. Nancy’ego, F. Guattariego, J.C. Milnera, C. Castoriadisa.

Alina Henzel-Korzeniowska
Psychoanalityk z tytułem Analyste Praticien (AP), Prezes Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS, członek New Lacanian School (NLS) i Association Mondiale de Psychanalyse (AMP), przedstawiciel regionalny na Małopolskę w ramach EuroFederation of Psychoanalysis, psycholog-seksuolog, redaktor w czasopiśmie "Psychoanaliza". Współtwórca środowiska psychoanalizy lacanowskiej w Krakowie i w Polsce. Od lat prowadzi gabinet psychoanalityczny.

Magdalena Kisielewska 
Specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta, od lat pracująca w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych i poradniach zdrowia psychicznego. Od lat związana także z psychoanalizą lacanowską i prowadząca w tym nurcie pacjentów.

Maciej Kolasa
Student psychologii i filozofii w ramach MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim, sympatyk Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS. Koordynator Sekcji Psychoanalitycznej KNSP UJ.

Agata Mysona
Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, badawczo zajmuje się obszarem na przecięciu myśli psychoanalitycznej i feministycznej, przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą różnicy seksualnej oraz kobiecej i matczynej podmiotowości w psychoanalizie, w szczególności w myśli Brachy L. Ettinger. Absolwentka psychologii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w trakcie czteroletniego całościowego szkolenia do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTP organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie.

Patryk Pufelski
Autor debiutanckiej książki pt. "Pawilon małych ssaków", wydawnictwo Karakter. Opiekun pingwinów, fok, kotików i dwóch kazarek szarogłowych we wrocławskim zoo. Studiował w Krakowie. Członek Spółdzielni Ogniwo.

Andrzej Serafin
Doktor filozofii, tłumacz, adiunkt w Katedrze Metafizyki i Ontologii IFiS UP w Krakowie, członek redakcji kwartalnika „Kronos”, organizator letniej szkoły platonizmu “Akademia Platońska” w Lanckoronie. Tłumaczył Platona (“Uczta”, “Epinomis”), Jacoba Taubesa (“Zachodnia eschatologia”), Rainera Marię Rilkego (“Cézanne”) oraz szereg rozpraw autorów takich jak Walter Benjamin, Hans-Georg Gadamer, Franz Rosenzweig, Peter Sloterdijk, György Lukács, W. H. Auden, Martin Buber, Gershom Scholem, Carl Schmitt, Joachim z Fiore, G. W. F. Hegel, Martin Heidegger, Alexandre Kojève, Jean-Luc Nancy, Hugo von Hofmannsthal, Allan Bloom, Leo Strauss, Mikołaj z Kuzy.

Vlassis Skolidis 
Psychiatra i psychoanalityk, członek NLS i WAP. Na szczeblu krajowym jest członkiem Borromean Knot Society of the NLS in Greece. Jest wykładowcą w Centrum Badań Psychoanalitycznych w Atenach, które jest jednym z dwóch oddziałów klinicznych Pola Freudowskiego w Grecji. Systematycznie tłumaczy 
Seminaria Jacquesa Lacana na język grecki. Jest redaktorem greckiego czasopisma psychoanalitycznego „Fort-Da”.

Małgorzata Szczurek
Ukończyła filologię romańską na UJ. Jest redaktorką i tłumaczką. Przez kilka lat pracowała w Wydawnictwie Znak, gdzie m.in. kierowała działem literackim. Od 2008r. redaktorka naczelna Wydawnictwa "Karakter", którego jest współzałożycielką. Redaktorka wielu powieści Wiesława Myśliwskiego.

Agnieszka Szewczyk-Alksnin 
Absolwentka psychologii stosowanej na Wydziale Komunikacji  Społecznej  Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2018 członek KKPNSL a od 2020 członek Zarządu Koła. Prowadzi gabinet psychologiczny, swoją pracę poddaje regularnej superwizji u psychoanalityka orientacji lacanowskiej. W trakcie szkolenia. 

Michał Warchala
Historyk idei, socjolog, tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się przede wszystkim filozofią, socjologią i psychologią religii; ważne miejsce w jego zainteresowaniach zajmują wątki psychoanalityczne. Autor i współautor m.in. książek „Autentyczność i nowoczesność” (2006), „Reformacja i nowoczesność” (2017), „Max Weber: nowoczesność, religia, odczarowanie” (2020). Tłumacz książek i esejów A. Touraine’a, P. Manenta, M. Gaucheta, L. Boltanskiego, A. Finkielkrauta. J. S. Milla, E. Saida i wielu innych. Współpracuje z Przeglądem Politycznym oraz Literaturą na Świecie

Bogdan Wolf
Psychoanalityk orientacji lacanowskiej mieszkający w Londynie gdzie pracuje w prywatnej praktyce. Członek "London Society New Lacanian School" Koła Warszawskiego NLS i "Association Mondiale de Psychanalyse". Przez wiele lat był redaktorem naczelnym pisma szkoły lacanowskiej "Psychoanalytical Notebooks" oraz redagował jego specjalne wydanie nr. 32 poświęcone impasom demokracji. Jest też autorem książek, artykułów i przekładów. Ostatnia jego książka ukazała się w lutym tego roku nakładem "Routlege" i nosi tytuł "Anxiety between desire and teh body - what Lacan says in seminar X".